Pro děti a mládež

 

 

Nejlepší dětské knihy roku 2014 byly oceněny cenou Zlatá stuha

Výroční ocenění nejlepších autorů, ilustrátorů a překladatelů literatury pro děti a mládež. Soutěž vyhlašují a pořádají: Česká sekce IBBY, Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů a Památník národního písemnictví.  A jak to dopadlo? www.ibby.cz/index.php/zlata-stuha-historie/99-zlata-stuha-2014-vysledky

zdroj: www.ibby.cz [online]

 

Podporujeme bezpečný dětský projekt www.detske- hry.com

Jde o dětský portálek s kontrolovaným obsahem. Ve světě nejrůznějších internetových nástrah poskytuje dětem návody a inspiraci na bezpečné trávení volného času. Dětské hry nabízejí tipy pro výrobu dárků, pomůcek, jsou zde jednoduché recepty na vaření, hlavolamy, pohádky, a mnoho dalšího nezávadného obsahu. Je vhodný pro menší děti, školáky, ale také jako inspirace pro rodiče a pedagogické pracovníky. cs.detske-hry.com/   Vyzkoušejte !!

 

(VLEVO V ZÁLOŽCE - zdroj: www. youtube.cz [online] Všechny filmy pro děti, které vytvořili slavní čeští výtvarníci, byly inspirovány knižní předlohou. NEVĚŘÍTE?  Knihy jsou k dispozici v knihovně.

 

Pro zábavu:                              

alik.idnes.cz/herna.asp?idr=hry www.superhry-1000her.cz/detske-hry-online.p435.html

www.ctesyrad.cz/kvizy/literarni-dvojice                                                                                                                                                            

www.ctesyrad.cz/kvizy/prvni-pohadky-aneb-pohadky-ktere-nam-vypraveli-kdyz-jsme-byli-spunti           

   

www.ctesyrad.cz/kvizy/vyznate-se-v-literature-pro-deti-mladez-jeji-historii

zdroj: www.alik.idnes.cz [online]
a www.ctesyrad.cz [online]                                                                                     

 

V prostorách knihovny je k dispozici internet. Přístup je dovolen dětem starších 10 let. Znáte správná pravidla při práci s internetem? Nic nepodceňujte!!!

Desatero bezpečného intenetu pro děti

1. Nedávej nikomu adresu ani telefon. Nevíš, kdo se skrývá za monitorem.
2. Neposílej nikomu, koho neznáš, svou fotografii a už vůbec ne intimní.
3. Udržuj hesla k e-mailu i jinam v tajnosti, nesděluj je ani blízkému kamarádovi.
4. Nikdy neodpovídej na neslušné, hrubé nebo vulgární maily a vzkazy.
5. Nedomlouvej si schůzku na internetu, aniž bys o tom řekl někomu jinému.
6. Pokud narazíš na obrázek, video nebo e-mail, který tě šokuje, opusť webovou stránku.             
7. Svěř se dospělému, pokud tě stránky uvedou do rozpaků nebo vyděsí.
8. Nedej šanci virům. Neotvírej přílohu zprávy, která přišla z neznámé adresy.
9. Nevěř každé informaci, kterou na Internetu získáš.
10. Když se s někým nechceš bavit, nebav se.

Městská knihovna je také zaregistrována na Facebooku - připojte se k nám. www.facebook.com/index.php?stype=lo&lh=Ac9E6PtLMf5I1tXO

 

Nové knihy:

 

Béowulf - Robert Nye

Béowulf patří k největším hrdinským příběhům všech dob; poprvé byl písemně zaznamenán před více než tisíci lety, dodnes však patří k pilířům evropské kultury. Mísí se v něm mýtus a individuální osud, hrdinství a zrada, světlo a noční děs, mizející pohanský svět a nastupující křesťanství… Nové převyprávění uznávaného irského básníka a prozaika Richarda Nye představuje tento klasický text navýsost čtivou formou i těm, pro něž je veršovaná verze eposu příliš náročnou četbou.

Neobyčejný kluk - R.J.Palaciová

Desetiletý August Pullman. Kluk, který je opravdu hodně neobyčejný. Ne ale tak, jak by si asi přál. Nikdo by se nepřál, být takhle neobyčejný. Být znetvořený, být zrůda, být to nejhorší, co jste kdy viděli, být terčem nepěkných pohledů i neurvalých poznámek. Zkrátka to ten kluk moc lehké nemá.
Aby mu to ale rodiče aspoň trochu ulehčili, dostává se Auggiemu domácího vyučování. Nemusí tedy tolik mezi lidi, je schovaný za zdmi domu v rodině, která ho miluje. Miluje takového, jaký je. A jaký vlastně je? Je úplně normální, jako každý kluk v jeho věku. Chce si hrát, chce mít kamarády, zlobí, směje se, má rád hry a svoji rodinu – je vlastně úplně obyčejný. Tedy až na tu slupku. A o tu přece nejde, ne?
A pak to přijde. Den, kdy má August nastoupit do školy. Moc se mu nechce, ví, co bude následovat. Nakonec se ale nechá přesvědčit. Přece jen je to chytrý a zvídavý kluk a škola ho v mnoha směrech dokáže uspokojit víc, než domácí výchova. A taky ho dokáže pořádně připravit do života. V tom dobrém i v tom zlém slova smyslu.Přiznejme si to, děti jsou bestie a někomu s něčím zvláštním to vždycky pěkně osolí. Vzpomeňte si na svoje spolužáky, co měli brýle, nebo rovnátka, nebo moc pih. A pak si představte kluka, co má zdeformovaný obličej. Jak asi ti malí supi zareagují?Jenže August je daleko vyspělejší a chytřejší, než většina jeho vrstevníků. Ano, bolí ho to a je mu to líto – není to netvor, jen tak trochu vypadá. Ale s tím vším – nadávkami, posměšky, nepěknými hrami, se dokáže vyrovnat. Je totiž silný a odvážný. To by mu mohl leckdo závidět.
A nakonec si najde i kamarády, krásnou Summer a chudého kluka Jacka. Ti jediní se přidají na jeho stranu. Ale jemu to nevadí, on je rád i za to málo. Je to totiž pořád víc, než to co měl doma. Chápe, že i když je to těžké, je to skutečný život. Nemohl by po zbytek svého života tvrdnout v nějaké rezidenci a nevycházet mezi lidi. Je člověk a potřebuje lidi.
(Ne)obyčejný kluk August Pullman je ten nejobyčejnější, jakého byste mohli potkat. Proto je tak výjimečný a skvělý.

www.databazeknih.cz [online]

Knihy pořízeny v rámci projektu Česká knihovna.

Kniha s podtitulem „Krasohled české poezie pro děti 19. století“ je pandánem k titulu Nebe, peklo, Ráj. Výbor básní, napsaných v předminulém století pro děti (ale nejen pro ně), připravil opět editor Petr Šrámek a svými charakteristickými ilustracemi jej doplnil Chrudoš Valoušek. Výsledkem je jedinečná výpravná publikace, která poskytne dětem i dospělým cenný vhled do literárního období, do něhož se pro texty sahá stále méně.

 

 

 

Tato kniha je určena všem dětem, které se nespokojí s jednoduchým vysvětlením a často kladou rodičům otázku proč. Proč na akátu žijí mravenci, proč kopřiva žahá, proč cibule štípe do očí a proč musí mít kytky kořeny v zemi? Jaká byla první rostlina na světě, kdo vypěstoval sladký hrášek a je pravda, že nejdražší kávu na světě kakají cibetky? Rostlinopis v podání Jiřího Dvořáka a Alžběty Skálové mohou také použít učitelé, když se děti při vyučování přírodopisu nudí: příroda je plná malých napínavých dobrodružství i hrdinných příběhů, hádanek a neuvěřitelných tajemství. A v neposlední řadě je to i knížka rodinná: malým dětem bude stačit hádanka nebo veršovánka, větší děti se začtou do příběhu s dobrým koncem a dospělí se budou divit, kolik toho nevěděli.Jiří Dvořák je autorem několika dětských knih (Slepice a televize, Minimax a mravenec, Stromovka) a s ilustrátorkou Alžbětou Skálovou se setkali v knize Zpátky do Afriky (na listopad 2012 se připravuje již 3. vydání).

 

Malý Kosprd, hrdina naší knížky, miluje tatínkovu dílnu a moc rád tátovi pomáhá při výrobě vzducholodi, ale jednoho dne se rodiče rozhodnou, že jejich syn musí začít chodit do školky. Toto rozhodnutí se mu nelíbí, a velmi hlasitě protestuje – při příchodu do školky. Téměř každý rodič, který vedl poprvé své dítko do školky, ví, o čem je řeč. A také spousta dětí zná takovou situaci. V našem příběhu však malý Kosprd má velké štěstí, protože hned první den ve školce potká báječnou kamarádku s fantazií a zajímavými nápady, malou Telecí…
Vyprávění zachycuje každodenní momenty, které se mohou přihodit v kterékoliv mateřské školce, a velmi vtipně i s nadsázkou popisuje život předškoláků a jejich nápady, nad nimiž se dospělí nestačí divit. Přátelství Kosprda a Telecí, jejich „vejšplechty“ i dobrodružství jsou zachyceny věrohodně a vtipně.Kniha získala 1. místo v literární soutěži o nejlepší původní českou prózu vyhlášené nakladatelstvím ALBATROS ve společnosti Albatros Media a. s. v roce 2012.

Vstupte do Cirkusu Ulice! Neboť ten, kdo vstoupí, neprohloupí! Směsice lidí, grimas, účesů, čepic, oblečků, tašek, kabelek, látek, zvířátek, botiček, paniček, chlápků, stařečků, fiflen, frajerů, školaček a mnohých dalších. Kniha přináší 64 obrazů na víc než 400 tisíc způsobů. Nová skládací, listovací a dokreslovací knížka scénografky, výtvarnice, spisovatelky a autorky Baobabu Dagmar Urbánkové.

 

Po třech úspěšných knihách, z nichž dvě (Josef/JO537 a Knihafoss) byly nominovány na Magnesii Literu a jedna (Knihafoss) získala Zlatou stuhu v kategorii beletrie pro děti a mládež, napsala Marka Míková tři moderní pohádkové příběhy inspirované autorčiným pobytem v USA.
Typické americké mrakodrapy jsou v jejím podání fascinujícím světem, kouzelnou zemí, v níž se nikdy nenudíte, kde vše je možné, kde najdete peklo i nebe, krásu i ošklivost, zlo i dobro.Jak je pro autorku charakteristické, také v těchto nových textech srší nápady, fantazií a humorem, její jazyk je hravý, neučesaný, rytmický a dynamický. Míková přitom nezapře textařku a hudebnici, když s lehkostí vytváří rýmy a slovní hříčky. Hrdinkami příběhů Tak jdem! a Ema jsou malé holčičky zažívající báječná, podivuhodná dobrodružství, jedna v newyorských ulicích, druhá v jednotlivých patrech mrakodrapu. Protagonisty třetí pohádky Mrakodrapy jsou samotné personifi kované mrakodrapy.

Víte vy vůbec, moje drahá, jak vlastně vzniklo slovo Praha? Pojďte se s námi toulat po stověžaté matce měst. Prozkoumáme všechna její zákoutí, zvrátíme hlavu před monumentálními chrámy a ponoříme se do tajemných hlubin, které ukrývá. A potkáme se i s alchymisty! Verše Ondřeje Hníka svými charakteristickými ilustracemi doprovodil Jiří Votruba.

 

 

 

 

Tipy na pohodové čtení:

 

Kniha desetiletí pro děti podle ankety sdružení Litera.

Je to nejobratnější lupič všech dob a dosud nikdy nebyl dopaden. Možná i vám se včera nebo právě v této chvíli ztratila ponožka. Kdo za to může? Lichožrout! Záhadný tvor, který žere ponožky a z párů dělá licháče.
Do jejich tajemného světa pronikla autorská a ilustrátorská dvojice Pavel Šrut – Galina Miklínová a vynořila se s napínavým a vtipným příběhem jedné lichožroutí rodinky, starého mládence pana Vavřince a malého nešiky lichožrouta Hihlíka.

 

Morice opustilo fotbalové štěstí, musel se s matkou přestěhovat do jiného města, daleko od jeho bývalého klubu a od přátel. Ani v to nevěřil, ale naskytla se mu možnost setkat se s Modrožlutými, fotbalovým klubem, kde naléhavě potřebovali někoho s Moricovými kvalitami útočníka. A teď, v důležitém zápase musí Moric ukázat, co v něm je…

 

 

Rozmarné vyprávění o Karlíkovi z 3. A, který tak dlouho chytal lelky, až je jednou doopravdy chytil…
Karel Karlík z 2. A vypadal jako ostatní kluci, ale v něčem se od svých spolužáků přece jen lišil: nic ho nebavilo, celý den jen koukal na televizi a "chytal lelky". Jednou ty lelky doopravdy chytil. Od toho dne se s Karlíkem začaly dít zvláštní věci. Musel se o své nové kamarády starat a na televizi už mu nezbýval čas. Karlík zažil s lelky spoustu legrace i dobrodružství a s jejich pomocí se změnil v docela obyčejného kluka. A tak se lelci nakonec s Karlíkem rozloučili a letěli do světa hledat jiného lenocha. Myslíte, že ještě nějakého najdou?

 

Britského autora dětských knih Davida Walliamse označují kritici za nového Roalda Dahla. Jeho vypravěčsky brilantní příběhy s překvapivou pointou a černým humorem dávají tomuto označení za pravdu. Jako první se k českému čtenáři dostává Babička drsňačka. Vypráví se v ní příběh o předsudcích a toleranci, o překvapivých odhaleních a jedné šíleně troufalé loupeži.
Ben je k smrti otrávený, zase má strávit víkend u babičky: "Vždyť je s ní děsná nuda! Se všema starýma je nuda. Telka jí nefunguje, pořád chce jenom hrát scrabble a smrdí kapustou!" Pěkně tvrdý odsudek z úst nezletilce, jenže to ještě Ben netuší dvě věci: 1) Jeho babička kdysi byla proslulou lupičkou šperků. 2) Celý život kula plán, jak ukradnout korunovační klenoty, a teď potřebuje Benovu pomoc!

 

Otrávené medové perníčky, černý duch, černočerné Porsche, černá sedma a navíc ztracená pozůstalost lupiče Charlieho...
To jsou případy, ze kterých vidí detektiv Klubko černě.
Pusť se s ním do pátrání a pomocí detektivní superlupy vyřeš všechny případy!

 

 

 

 

 

zdroj: www.kosmas.cz [online]

Jakou knihu by jsi doporučil svému kamarádovi ?

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek